חוקר פרטי, בגידות, מעקבים

סיפור שבועי

  כתבו עלינו

1. מאסר על תנאי לבעל חברה שהעתיקה תוכנה של מיקרוסופט

שישה חודשי מאסר על תנאי נגזרו בשבוע שעבר על אהרון בורג, הבעלים והמנהל של חברת אקוואריוס מערכות מחשבים, בגין הפרת זכויות יוצרים של חברת מיקרוסופט. כמו כן הוטלה עליו התחייבות אישית על סך 50 אלף שקלים, שלא לבצע הפרה דומה בעתיד. חברת אקוואריוס הורשעה אף היא, והוטלה עליה התחייבות דומה בסך 100 אלף שקלים.

ממיקרוסופט נמסר, כי בורג מכר לחוקר פרטי (סאם זיברט) מחשב אישי, עליו הועתקו שלא כדין מערכת הפעלה ותוכנות נוספות של מיקרוסופט. הבדיקה נערכה בעקבות מידע מוקדם שהגיע למיקרוסופט. במהלך החיפוש שנערך על ידי משטרת ישראל, בליווי נציגי מיקרוסופט, בחנות החברה ובמעבדתה, נתפסו תקליטורים צרובים, עליהם הותקנו והועתקו באופן פיראטי מערכות הפעלה ותוכנות נוספות של מיקרוסופט.

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, נורית רביב, קיבלה את טענות בא כוחה של מיקרוסופט, עורך הדין טל הרץ ממשרד רון גזית, רוטנברג ושות', וקבעה שגזר הדין כי דרושה בעבירות מסוג זה ענישה מרתיעה.

מתוך "מעריב אינטרנט" 12/3/02


2. אהבת חייו התבררה כאוהבת נכסיו

החוקר הפרטי סם זיברט ממשרד החקירות "סייט חקירות" בדרך כלל לא מרים ידיים ואינו סוגר תיק ללא תוצאות. הפעם היה חייב לעשות זאת כדי שיוכל להמשיך לעבוד על התיק... היום הראשון היה מאכזב, אך כבר למחרת החלו להראות תוצאות בשטח. אהבה הורגת עושר, ועושר הורג אהבה.

במהלך השבועות האחרונים חש אבי (שם בדוי) כי עוקבים אחריו. הוא אף קיבל שיחות טלפון מוזרות מאד, ובחלקן הזהירו אותו מצידו השני של הקו כי צוואת אמו איננה חוקית, ואמו, יש לומר, עדיין חיה וקיימת, בריאה ושלמה. פעמיים קיבל אבי דבר דואר לא מבוייל לדירתו, ובשני המקרים היה מדובר במקרי עושק רכוש הקשור לירושות. אבי שלא הבין בדיוק במה מדובר, פנה לעו"ד, ובהמלצתו פנה לחוקר הפרטי סם זיברט ממשרד "סייט חקירות" בתל אביב ושטח בפניו את העניין. החוקר זיברט שמע בשקיקה את סיפוריו של אבי והעריך שמדובר בעניינים רציניים, אבל גם דמיוניים וסתומים משהו. "מדוע לא פנית למשטרה ?" שאל זיברט. "דווקא כן פניתי" השיב לו אבי, "אבל לא ממש טיפלו בתלונה שלי, כי אין לי אפילו חשודים". "האם לפחות רשמת את מספר הרכב של העוקבים אחריך ?" שאל זיברט ולמד מתשובתו של אבי שכן, אלא שהרכב רשום על שם חברת השכרה.

אי הוא רווק מזדקן המתגורר בדירה יפיפייה עם בחורה צעירה שהכיר לפני שלוש שנים, והשניים היו עתידים להינשא בעוד כארבעה חודשים. בהיותו בן יחיד לאמו ויתום מאביו, מממן אבי את מגורי אמו בבית אבות יוקרתי במרכז הארץ. הוא עצמו בעל נכסים רבים שחלקם מושקע בהצלחה, אך מטעמים השמורים עמו רשם את כל נכסיו על שם אמו. זיברט החל לבחון את המקרה וסיכם עם אבי על חקירה ועל תנאי תשלום.

בדרכו המקצועית החל סם זיברט את החקירה, ובשלב ראשון לא הצליח לעלות על קצה חוט. זיברט תדרך את אבי כיצד לנהוג, וכל מה שנותר היה להמתין לתוצאות. גם השלב הזה אל הניב התקדמות כלשהיא, יתרה מזו, מסתבר שהמעקבים והטלפונים פסקו. זיברט ביקש מאבי להתאזר בסבלנות והבטיח לו פתרון. חלפו שבועיים נוספים, אך שום דבר לא קרה. זיברט ניתח את המצב, ועל אף שסיפורו של אבי נראה דמיוני, הוא החליט לקחת אותו ברצינות. מה גם שצירוף המקרים והעובדה שהמעקבים והטלפונים פסקו פתאום, בדיוק לארח שאבי פנה אליו, סיקרנו אותו במיוחד. "הגיע הזמן לקחת סיכונים" הרהר זיברט בינו לבין עצמו ונפגש שוב עם אבי. בפגישה השתתפה גם ליאת (שם בדוי), חברתו של אבי. זיברט עדכן את אבי במה שנעשה עד כה בעניין וצרף חשבון הוצאות. הוא אף הסביר לאבי בצורה מנומסת כי לא יוכל להמשיך לטפל בתיק שלו מכיוון שהוא מאמין בכל הכנות כי מדובר בצירוף מקרים וכי עקבו אחריו בטעות, שכן לא אותו מחפשים, אלא אדם אחר. זיברט אפילו נתן לאבי חהבין כי לדעתו, הוא קצת "מסובב". אבי ניסה לשכנע את זיברט להמשיך, אבל בסופו של דבר נאלץ לקבל את החלטתו להפסיק את החקירה. יש לציין כי החוקר זיברט בדרך כלל לא מרים יידים ולא סוגר תיק ללא תוצאות. "הפעם" הוא אומר "הייתי חייב לעשות זאת כדי שאוכל להמשיך לעבוד על התיק"...

ואכן, ללא ידיעתו של אבי המשיך זיברט החוקר לעבוד על התיק. היום הראשון היה מאכזב, אך כבר למחרת החלו להראות תוצאות בשטח. חוקריו של זיברט גילו ששוב עוקבים אחרי אבי. גם אבי גילה זאת ומיהר להתקשר לזיברט לדווח על כך. "אתה רואה" אמר אבי לזיברט "אני לא פרנואיד. עכשיו, ברגע זה, עוקבים אחרי, ואני לא יודע מה לעשות".

"למי עוד התקשרת חוץ ממני ?" שאל זיברט, ואבי השיב: "לליאת חברתי כדי לשאול אותה אם להתקשר אליך". זיברט הסביר לאבי שהם צריכים להיפגש שטוב במועד מאוחר יותר והבטיח לתאם עמו מועד לפגישה. זיברט עדיין לא חשף בפני אבי את התפתחות החקירה שאבי לא ידע על המשך קיומה. אבל אבי אמר לו כי יתכן שקיימת אפשרות של התפתחות. מסתבר שאבי הבין את העניין.

בבוקר שלמחרת גילו חוקריו של זיברט כי האיש שעקב אחרי אבי נפגש עם אדם מסויים (שמאוחר יותר התברר כי גם הוא חוקר) ומסר לו מעטפה. לאחר מכן נפגש אותו חוקר עם ליאת, חברתו של אבי, והחוקרים צילמו אותם יחד. כשהיו התמונות בידיו של זיברט, הוא ביסס את התיאוריה שפיתח אודות המקרה כולו. "זהו מקרה קלאסי של רדיפת בצע" אמר לאבי בפגישה שהתקיימה ביניהם, בה הציג בפניו זיברט את התיאוריה שלו, שעיקרה היה שהאהבה בין ליאת ואבי פרחה. אולם כאשר זו החלה להבין את משמעות הפרש הגילאים ביניהם החליטה להפרד מאבי, אבל לא מכל נכסיו, מה גם שאבי החל ללחוץ על נישואין. באמצעות חוקרים פרטיים החלה ליאת ליצור סביב אבי פחדים אודות הרכוש הרשום על שם אמו, בנסיון להביאו לרשום את הנכסים או חלק מהם על שמה. מתוך רצון "לדאוג שלא יתעוררו בעיות עם הצוואה של אמו". לאחר מכו תכננה לפרק את הקשר עם אבי כשהרכוש יעבור לבעלותה. אבי התקשה לקבל את התיאוריה של זיברט, אבל נאלץ להשלים עמה, לאחר שראה את חומר החקירה ואת התמונות של ליאת עם החוקרים ששכרה כדי לממש את תכניתה. יתר על כן, זיברט סיפר לאבי על חקירות נוספות שביצע באשר לליאת. מתוכן הסתבר שכבר היו תקדימים והיא כבר ביצעה מעשים דומים בעבר, שבחלקם הצליחה ובחלקם לא. אבי, מסתבר מעולם לא ידע על חלקים אלו בעברה של ליאת, ובפנים קודרות פנה לעורך דינו שיטפל בנדון ובמקביל התלונן במשטרה. את ליאת הוציא מחייו, והיא כנראה תמשיך ליעד הכיבוש הבא שלה.

אז אם אתם עשירים, מבוגרים ורווקים, יכול להיות שהאהבה הצעירה שלכם מתייחסת אליכם רק "ככספומט", לא יותר מזה. תנו לה קצת זמן, והיא גם תמצא את המספר הסודי שלכם.

מתוך "השבוע בחדרה" 12.9.01


3. אנחנו מציצנים (בעקבות המדור "העין השלישית" של סאם זיברט גליון 522)

אני מקבל מדי שבוע את עיתונכם, ומדפדף ישירות למדור "העין השלישית" וגומא אותו בצמא. המדור, המספר על המקרים בהם בלש פרטי, מצליח להסיח את הדעת מהצרות והקשיים שלי בחיי היומיים, קצת כמו סרט, ולזרוק אותי לבעיות של אנשים אחרים.

תככים, בגידות, שקרים, סודות, גניבות ורומנים ממלאים את דפי המדור, וגורמים לי לשכוח שגם המדור הוא בסך הכל תיאור של מציאות, אלא שזו מציאות של אנשים אחרים.

תקראו לי מציצני, אבל אני מאמין שזה טבע האדם, ושכולנו אוהבים לדעת מה קורה מאחורי הגדר של השכן, או הוילון של השכנה...

אני רק יכול לקוות שפיסת המציצנות הזו תמשיך להתפרסם מדי שבוע,ואני אוכל להמשיך לברוח מחיי האפרוריים לתוך חיים צבעוניים של משיהו אחר.

מתוך "רשת המקומון"


4. "מיאו חתולה" נגד "מיץ ושפיץ"

גולשת באינטרנט תבעה בבית משפט חברים לצ'אט שקיללו אותה. הסניגור: אי אפשר לתבוע דמויות וירטואליות.

את הנתבעים שזומנו אתמול לבית המשפט השלום לתל אביב לא היה

אפשר לראות – לא משום שהם חבשו מסיכות, אלא פשוט משום שאינם קיימים: הם היו וירטואליים לחלוטין, פרי דמיונם הקודח של גולשים בצ'אט שיחות מין באינטרנט.

מדובר למעשה בפעם הראשונה שבה מוגשת לבימ"ש בקשה על ידי גולשת (27) ממרכז הארץ, באתר צ'טים באינטרנט. באחרונה היא החלה לגלוש בחדר סקס של פורום ידוע ברשת, וכינתה את עצמה "נטשה אוהבת" או "מיאו חתולה 1". לפתע החלה לקבל איומים וירטואליים מכמה מחבריה לצ'אט – הקוראים לעצמם "תמיד חמה ומאוהבת", "רוזי", "קלונקס", "ומיץ ושפיץ". לטענתה השמיצו וקיללו אותה עד שחש שנשקפת לה סכנה בחייה הממשיים.

כל למשל הודיעה לה "מיץ ושפיץ": "איכס עלייך יא דוחה. צריך לחטא לך את הפה ועוד כמה איברים עם אקונומיקה". החברים בפורום אף פירסמו פרטים שונים עליה, שמהם הבינה "מיאו חתולה" שזהותה נחשפה.

בעזרת בלש פרטי (סאם זיברט) היא איתרה את האנשים שמאחורי השמות הבדויים, והגישה נגדם תביעה באמצעות עו"ד אביב אילון.

סניגורם של השלושה, עו"ד נועם לאור, טען כי בית משפט לא יכול להוציא צו מניעה שכזה כנגד דמויות וירטואליות. זאת כשם ש"לא יתכן ששחקן בהצגה מסוימת יואשם בפשע שביצע לכאורה במסגרת תפקידו בהצגה".

השופט טל שחר הציע לצדדים להגיע להבנות ביניהם. ואכן – הושגה פשרה שאומצה על ידי בית השופט. לכל אחד מהצדדים אסור יהיה לפנות באינטרנט אל הצד השני ולהשמיע איומים, קללות או השמצות.

מתוך "ידיעות אחרונות"

 

5. "אופיו של החטא"

כשנושא הבגידה מגיע לטיפולו של סם זיברט, בעל משרד חקירות פרטי עם ותק של 12 שנה במקצוע, זה כנראה השלב המאוחר, אולי המאוחר מדי. אל זיברט מגיעים בדרך כלל הנבגדים או החושדים, המחפשים ביסוס לחשדותיהם. הרוב הגדול הוא נשים.

אתה יכול לאפיין את אלה שמגיעים אליך?

יש הרבה סוגים וקשה לאבחן. לגבי גברים, הדעה הרווחת היא שקשה להם להאמין שמישהו אחר נוגע באישה שלהם. באחד המקרים בעל חשד שאשתו בוגדת בו עם תלמיד בן 18, שאותו היא חונכת. הוא סיפר שמצא כתם במכונית, שלח אותו לבדיקה ומצא שזה זרע. שאלתי אותו: "ומה עשית ?" הוא אמר:" התעמתתי עם אישתי, והיא אמרה שהיא השאילה פעם את המכונית לבחור, ויכול להיות שהוא קיים יחסים שם עם מישהי. הוא בא אלי בקטע של להאמין או לא להאמין. זה די נאיבי מצידו.

"בכלל, דווקא אצל גברים נתקלתי בהרבה נאיביות, כי לפעמים הכתובת היא על הקיר והם מסרבים לקרוא אותה. לא תאמיני עד כמה אנשים ממולחים בעסקים מסוגלים לאכול טענה כמו זאת. אצל נשים, לעומת זאת, מספיק האינסטינקט כדי לדעת שבעל בוגד או לא. מניסיוני אני יודע שאם אשה באה ואומרת: "אני פשוט מרגישה שהוא בוגד בי", הסבירות אומרת שהיא צודקת. נשים בקטע הזה הן יותר ענייניות. כשהן יודעות הן יודעות."

לאחרונה יש יותר בגידות בגלל הפתיחות המינית והגישה המתירנית?

"לא חושב. תמיד היו בגידות. רוב האנשים מאמינים שאצל גברים זה רק עניין של זמן, כי גבר לא יכול להיות עם אותה אישה הרבה זמן. נשים עושות את זה יותר בקלאסה, הן יותר מסתירות."

והסיבה לבגידות של נשים?

"נשים בוגדות יותר בקטע של נקמה. אם הוא עשה לי את זה, אני אעשה לו גם. גברים לרוב בוגדים פשוט כי היתה להם הזדמנות. הם יותר בקטע של סטוץ, ואצל נשים זה עשוי להתפתח לרומן."

מתוך הכתבה "אופיו של החטא" בצומת השרון 26/9/2001.


6. סקס שקרים ווידאוטייפ

לסם זיברט יש קוקו בלונדיני וחזות של רוקר לשעבר, או לפחות מתאגרף. הוא נחמד ונינוח, ואם לא הייתי יודעת שהוא מסתובב בלילות במכוניות שכורות ועוקב אחרי אנשים, הייתי בטוחה שבבית הוא מבשל פסטה ועושה ספונג'ה, בעצם, אולי הוא כן. "אמת הסקרנות

שלי מעבר למקצוע היא אפסית", הוא אומר, "כילד, בלעתי ספרי בלשים מכל סוג – השביעיה הסודית, החמישיה הסודית, סרטי ג'ימס בונד. כל חוקר מגיע למקצוע בגלל איזו תחושה של תהילה שאופפת אותו. הכי מצחיקים אותי החוקרים הצעירים כיום, שהם להוטים וחושבים שזה לפחות הולייוד. אתה רואה את זה בשעונים שלהם, במשקפי שמש, בארשת המנופחת מסודיות, כשבעצם, חוקר טוב צריך להיות הכי טריוויאלי. הוא צריך להיראות כמו השכן שלך. אני תמיד אומר לאנשים שלי – בלי שעונים, בלי קשקושים, שום דבר שתופס את העין, אפילו בקטע של צבע חולצה.

- ספר על מקרה מוזר במיוחד.

"פעם פנה אלי בעל שסיפר שכבר הרבה זמן הוא חושד שאשתו בוגדת בו. התחלנו לעקוב ובאמת ראינו שלאשה יש מאהב, אבל עדיין לא סיפרנו לו, כי אסור לשתף את הלקוח באמצע התהליך כדי שלא יגיב באופן אמוציונלי וידפוק את המשך החקירה. בשלב כלשהוא, האיש נסע לחו"ל, וביקש לשתול מצלמה בחדר שינה. ביום הטיסה, חלה דוד קרוב של האישה, והיא טיפלה בו מדי יום בבית חולים. עקבנו אחריה ימים שלמים, אבל אף גבר לא התקרב אליה. ביום שהבעל חזר לארץ, נפטר הדוד. זימנו את הבעל למשרד, ואמרנו לו שלא קרה כלום. הוא ביקש לראות את הקלטות, שבאמת לא ראו שם כלום. כבר התחלנו לקפל ציוד ופתאום הוא צעק מהחדר השני. מה הסתבר ? ביום של הלוויה, כשכבר לא עקבנו אחריה אך המצלמה עדיין פעלה מחדר השינה, הגיע אליה גבר הביתה והלכו שם חגיגות, שחבל על הזמן.

- אין לך בעיה מוסרית עם החדירה לפרטיותם של אנשים?

"חוקית, מותר לי לראות חומרים בוידאו אבל אסור לי להפעיל את המכשיר בעצמי. ולא, אין לי שום תחושה קשה בבטן. אני אדם מאד מוסרי, אבל יש לי קו שמנחה אותי בזמן שאני עושה עבודה – הנאמנות ללקוח. חוץ מזה, אני מחפש אחר האמת, יש הרבה דברים שאני מוכן לעשות בתור חוקר ולא ברמה האישית"

- יש מקרים שמסתבכים?

ודאי, בעלה של אשה מדהימה ביופיה כבת 30, שעבדה כקניינית באחת החברות הגדולות בארץ, ונעדרה רבות מהבית, חשד שהיא בוגדת בו. הוא היה איש עסקים מצליח ומבוגר ממנה בהרבה. עקבנו אחריה בכל רגע מהיממה, והכל היה בסדר. בבוקרו של היום השלישי חיכינו ליד הדירה שלהם עם כמה רכבים. אחרי חצי שעה הודיע לי העוקב ליד הבית, שהיא חלפה על פניו בסערה ושהוא איבד אותה. הבלש ברכב השני עוד הספיק לראות שהיא היתה לבושה בטרנינג ושערה קצת פרוע. הסקנו שהיא הלכה למכון כושר, אבל היא נסעה בפראות ואיבדנו אותה. לאחר חיפושים התקשרנו לבעלה והסתבר לנו ששניהם היו בבית, ושעקבנו שעה אחרי מישהו שגנב להם את הרכב".

- אז לא היתה שם בגידה?

רגע, זה לא נגמר. אחרי המקרה הזה המשכנו לעקוב אחריה, לא מצאנו שום דבר חשוד וכמעט ירדנו מהתיק. ואז, כמעט במקרה, ראינו אותה נוסעת לקניון איילון וסועדת עם איזה בחור. אחרי האוכל הם נסעו לים, כל אחד ברכב שלו. ירדנו מהרכבים שלנו בשקט, והתקרבנו. היינו ארבעה חוקרים. כל אחד התלבש על דלת אחרת ובסימן שלי, פתחנו בבת אחת את הדלתות. הזוג היה באמצע משגל סוער במיוחד.

- יש טענות?

הגבר התחיל לקלל אותנו והיא נכנסה להלם טוטאלי, פשוט קפאה במקום. מרוב לחץ הוא לא מצא את המפתחות. זו היתה סיטואציה הזויה במיוחד. ארבעה חוקרים לבושים מול גבר עירום שמנסה לחפש את המפתחות של הרכב. ליצנו את התמונות והלכנו משם.

- יש טעויות?

אדם שחשד שאשתו בוגדת בו עם מאמן הטניס שלה. היה לו מקום לחשד, אבל היינו צריכים להוכיח. התחלנו לעקוב אחריה, זיהינו אותה יוצאת מהבית, עושה קניות, שותה קפה עם חברה ואז נפגשת עם גבר במלון גרנד ביץ' בתל אביב.  אנחנו צמודים אליה ואפילו נכנסים למלון כאילו להירשם בקבלה, אבל אז קולטים שמשהו לא בסדר. מסתבר שעקבנו אחרי אמא שלה ? מה שנקרא, התפוח לא נופל רחוק מהעץ.

- יש הבדל בין התגובות של נשים לגברים?

נשים יותר רציונאליות. אם הן תופסות את הבעל בוגד, זה לא סוף העולם. גברים לא מסוגלים לדמיין את נשותיהם עם מישהו אחר.

- אריך מבשרים למישהו שבן זוג שלו בוגד בו?

אני לא יכול לחסוך את הכאב. התגובות לפעמים קשות מאוד, אבל אני רגיל. זה חלק מהעבודה. אשה אחת ראתה את הוידאו והתחילה לצעוק שהיא הולכת לחתוך לו, ומדובר בגרושה, מאהבת של גבר נשוי כבר תשע שנים, שנודע לה שיש לו מאהבת חדשה.

- איך גברים מגיבים שהם נתפסים על חם?

יש מקרה אחד שאני לא מעכל עד היום. אשה אחת ביקשה להיות נוכחת כשנתפוס את בעלה עם המאהבת שלו בבית מלון. אחרי שביררנו איפה הוא והמאהבת שלו נפגשים, אספנו את האישה וחיכינו לו בכניסה. הוא יוצא, רואה אותה, אבל עושה את עצמו כאילו לא מכיר אותה. היא קוראת לו והוא לא מגיב. בבית היא שואלת אותו מה זה צריך להביע, והוא עונה לה, 'מה את מדברת, זה בכלל לא אני'. יום למחרת היא מתקשרת ושואלת אותי 'תגיד, יכול להיות שעקבתם אחרי מישהו אחר?...' לאנשים נוח להאמין למה שהם רוצים.

- היה מקרה שהלקוח לא האמין לכם?

כן, רווק בן 49, יורש יחיד לאחת המשפחות המכובדות בארץ, שחי עם חברתו כעשר שנים ועמד להינשא לה, החל לקבל הודעות מוזרות בדואר, כל מיני כתבות גזורות מעיתונים בנושאי ירושות ומשפטי ירושה. ביצענו מעקבים והגענו לאדם מסוים, אבל ברגע שעלינו עליו, פסקו ההודעות המוזרות בדואר. משהו הציק לי בכל זאת והמשכתי לעקוב. יום אחד ראיתי את החברה שלו נפגשת עם אותו אדם שעקב אחריו, והסתבר שהיא שכנעה את החבר שלה לרשום את הירושה על שמה מטעמי מס הכנסה וכאילו לטובתו. כשהגענו עם ההוכחות, הוא צעק עלינו שהחברה שלו מאד אמינה, ושהיא לא מעוניינת בכסף שלו, אבל לאור התמונות הוא נשבר והקשר ביניהם נגמר.

בניית אתרים וניהול תוכן

    אליאב מערכות - קידום אתרים                       חוקר פרטי   מעקבים   בגידות   מפת האתר
     קידום אתרים
      עיצוב אתרים - betagroup